Användarvillkor
Senast uppdaterad: juli 2026 · Version 2.2
SoundFlow Music — enskild firma, drivs av Sebastian Ax.
Organisationsnummer: 900503-0136
Momsregistreringsnummer (VAT): SE900503013601
Godkänd för F-skatt hos Skatteverket.
Postort: 599 31 Ödeshög, Sverige (fullständig postadress lämnas på begäran vid formell korrespondens).
Kontakt: info@soundflowmusic.se
Admin / systemfrågor: admin@soundflowmusic.se
Om SoundFlow Music
SoundFlow Music är en oberoende digital musikplattform där artister och lyssnare kan upptäcka, publicera och dela musik.
Genom att skapa ett konto eller använda tjänsten godkänner du dessa användarvillkor.
1. Konto
Du måste vara minst 13 år för att använda SoundFlow Music (åldersgräns för digitalt samtycke enligt GDPR art. 8 och kompletteringslagen 2 kap 4 §). Konton som skapats av barn under 13 år tas bort på begäran eller när vi får kännedom om åldern. Personer under 18 år bör ha målsmans samtycke innan de gör köp.
Är du under 18 år behöver du vårdnadshavares samtycke.
Du ansvarar för att:
- dina kontouppgifter är korrekta,
- dina inloggningsuppgifter hålls säkra,
- ingen obehörig använder ditt konto.
Kontakta oss om du misstänker att någon annan har fått tillgång till ditt konto.
2. Användning av tjänsten
Du får använda SoundFlow Music för att:
- lyssna på musik,
- publicera musik och annat innehåll som du har rätt att använda,
- använda mastering och andra tillgängliga tjänster,
- delta i communityfunktioner och livesändningar.
3. Missbruk av tjänsten
Du får inte:
- publicera innehåll som du saknar rätt att använda,
- försöka komma åt någon annans konto eller information,
- manipulera statistik eller uppspelningar,
- kringgå betalningar eller tekniska begränsningar,
- använda automatiserade verktyg som stör tjänsten,
- försöka skada, överbelasta eller störa plattformen.
Mer information finns i våra communityregler.
4. Ditt innehåll
Du behåller dina rättigheter till det innehåll du publicerar.
SoundFlow Music tar inte över äganderätten till din musik eller annat innehåll.
De tillstånd som behövs för att lagra, visa och streama innehållet beskrivs i våra artistvillkor.
5. Avstängning och borttagning
Om dessa villkor inte följs kan SoundFlow Music:
- ge en varning,
- begränsa vissa funktioner,
- ta bort innehåll,
- tillfälligt stänga av ett konto,
- avsluta ett konto.
Vad som händer beror på situationen och hur allvarlig överträdelsen är.
6. AI-genererat innehåll
SoundFlow Music tillhandahåller AI-verktyg (AI Studio, AI-Mixer, AI-mastering, AI-musikvideo m.fl.) som markeras som AI-system enligt EU:s AI-förordning.
- Innehåll som helt eller väsentligt är skapat med SoundFlow Musics AI-verktyg måste vid publicering eller extern delning krediteras med "Skapad med SoundFlow Music AI".
- AI-genererat material ger inga royalties via STIM/SAMI eller motsvarande upphovsrättsorganisation — svensk upphovsrätt kräver verkshöjd (mänskligt skapande).
- Watermark på AI-musikvideor får inte tas bort.
7. Betalda tjänster och ångerrätt
Köp av AI-krediter, mastering, Utvalda-placering (199 kr / 14 dagar), Artist Success Kit (499 kr) och medlemskap regleras i våra köp-, betalnings- och medlemsvillkor. När du väljer att aktivera en digital tjänst omedelbart samtycker du enligt distansavtalslagen 2 kap 11 § till att ångerrätten upphör vid leverans.
8. Tillgänglighet
Vi arbetar för att SoundFlow Music ska fungera så stabilt som möjligt.
Tillfälliga avbrott, underhåll, uppdateringar och tekniska fel kan förekomma.
9. Ändringar
Villkoren kan uppdateras när SoundFlow Music utvecklas.
Vid viktiga ändringar informerar vi användarna via tjänsten eller e-post minst 14 dagar i förväg.
10. Kontaktpunkt (DSA)
Enligt EU:s Digital Services Act är vår kontaktpunkt för användare, myndigheter och rättighetshavare:
admin@soundflowmusic.se
Korrespondens kan ske på svenska eller engelska.
SoundFlow Music
